Laserowe rozbijanie kamieni nerkowych
- Autor: A9e4m3
- Kategoryzacja: Usługi
- Tags: laserowe rozbijanie kamieni, laserowe rozbijanie kamieni nerkowych, laserowe usuwanie kamieni, operacja laserowa, szkolenia, usuwanie prostaty laserem
Jak działa laserowe rozbijanie kamieni nerkowych?
Kamica nerkowa dotyka coraz większą liczbę ludzi na całym świecie. Charakteryzuje się obecnością twardych złogów w nerkach. Mogą one powodować ból, infekcje i inne nieprzyjemne dolegliwości. Na szczęście medycyna radzi sobie świetnie z tego typu dolegliwościami. Może to być leczenie farmakologiczne, a w bardziej zaawansowanym stadium – chirurgiczne. Trzecia, najnowocześniejsza możliwość, to operacja laserowa. Laserowe rozbijanie kamieni nerkowych przeprowadza coraz więcej placówek medycznych.
Litotrypsja laserowa polega na wprowadzeniu przez cewnik specjalnej sondy do układu moczowego pacjenta. Sonda ta emituje promienie laserowe, które skoncentrowane są na kamieniu nerkowym. Energia laserowa powoduje rozbicie kamienia na drobniejsze fragmenty Są one następnie naturalnie wydalane z organizmu wraz z moczem.
Zalety operacji laserowych
Coraz częściej skalpel jest wypierany przez wiązkę laserową. Operacja laserowa ma bowiem wiele zalet. Niestety jednak nie jest tak powszechna, by była dostępna dla każdego pacjenta. Z uwagi na spore koszty utrzymania urządzeń oraz szkolenia personelu, najczęściej leczenie laserem odbywa się w prywatnych placówkach. Wiąże się to dla pacjenta z koniecznością ponoszenia kosztów, na które nie każdego stać. W związku z tym pacjenci są nadal zdani w dużej części na operacje chirurgiczne. Niezależnie od tego, warto wiedzieć, że laserowe rozbijanie kamieni lub usuwanie prostaty laserem jest bardzo mało inwazyjne. Dzięki temu leczenie nie wiąże się z dużym ryzykiem powikłań, a pacjent szybko wraca do pełnej sprawności.
Korzystanie z lasera w medycynie daje bardzo dużą precyzję. Wiązkę kieruje się dokładnie tam, gdzie zachodzi potrzeba. W przypadku kruszenia kamieni, operator jest w stanie dokładnie ocenić wielkość i położenie kamienia, a następnie precyzyjnie go rozbić.
Sama operacja trwa krótko i przebiega bez konieczności znieczulenia lub jedynie w znieczuleniu miejscowym. Dzięki temu organizm nie jest obciążany klasyczną narkozą, która może nieść ze sobą pewne niebezpieczeństwo dla pacjenta.
Przeciwwskazania
Laserowe usuwanie kamieni jest bezpieczne i skuteczne, ale nie w każdej sytuacji możliwe do przeprowadzenia. Nie każdy bowiem pacjent z kamieniami nerkowymi jest odpowiednim kandydatem do tego zabiegu. Decyzja o zastosowaniu metody laserowej zależy od wielu czynników, a ostateczną decyzję podejmuje lekarz specjalista. Znaczenie w przypadku laserowego usuwania kamieni ma ich wielkość i lokalizacja, a także ogólny stan zdrowia pacjenta.