Budowa domów drewnianych

Drewno – to naturalny surowiec stanowiący bardzo popularny materiał budowlany. Domy drewniane posiadają długą historię, a obecnie cieszą się bardzo dużą popularnością. Kojarzą się z naturalnością, cechuje je energooszczędność. Drewno zapewnia dobrą izolację termiczną, właściwości ekologiczne oraz duża doza elegancji. Warto tez dodać, że budowa domów drewnianych jest tańsza od budowy murowanych odpowiedników. Drewno tworzy odpowiedni mikroklimat, ponieważ posiada zdolność samoregulacji wilgotności.

Budowa domów drewnianych na sucho

Budowa domów drewnianych odbywa się praktycznie bez zaprawy, wykorzystując tzw. „suchą” technologię”. Długość budowy, w przypadku użycia gotowych prefabrykatów może trwać zaledwie kilka dni lub około 2-3 miesięcy, gdy dom składa się na miejscu budowy. W przypadku tego rodzaju domów, mniejsza jest masa fundamentów,. Dodatkowo także ( przy użyciu odpowiednich technologii) mniejsza grubość ścian, co daje możliwość stworzenia większej powierzchni użytkowej niż w przypadku domów murowanych. Domy z drewna mogą mieć charakter letniskowy – mowa tu najczęściej o gotowych konstrukcjach, które przyjeżdżają na miejsce budowy gotowe do montażu, nie wymagając złączenia z podłożem. Całoroczne domy natomiast buduje się dużo sprawniej niż przy użyciu technologii tradycyjnej. Gdzie podobne działania, czyli doprowadzenie budowy do stanu surowego zajęłoby koło roku czasu.

Typy domów z drewna

Ze względu na wykorzystanie różnych technologii wykonania drewnianych konstrukcji domów drewnianych, możemy spotkać następujące typy budowli.

Domy z bali

Domy z bali są bardzo popularne na terenach wiejskich i podgórskich, obecnie cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Wpisują się też świetnie w modny styl skandynawski. Prace budowlane wykonuje się nawet zimą, ponieważ oprócz postawienia fundamentów nie ma tu żadnych więcej prac „mokrych”. Dobrej jakości drewno musi zostać odpowiednio przygotowane i osuszone. Bale łączy się ze sobą odpowiednio tak, by ściany zewnętrzne można było z łatwością przestawiać. Od grubości bali zależy dobra izolacja ciepła.

Domy szkieletowe

Cieszą się bardzo dużą popularnością ze względu na stosunkowo niewielkie koszty wykonania oraz szybkość prac. Charakteryzują się bardzo lekką konstrukcją, której szkielet wykonany jest z belek połączonych ze sobą za pomocą gwoździ. Pomiędzy nimi znajduje się izolacja termiczna. Od zewnątrz, dla usztywnienia montuje się płyty OSB wraz z materiałem wykończeniowym. Budowa ścian wewnętrznych przypomina konstrukcję ścian zewnętrznych. Są one mniej odporne na działanie silnych wiatrów posiadają też mniejszą akumulację ciepła.

Domy ryglowe

Drewniane domy stawiane już w okresie Średniowiecza. Dziś ponownie wzrasta ich popularność, głownie ze względu na bardzo dobrą izolację, zapewnioną dzięki użyciu nowoczesnych materiałów i wykorzystaniu odpowiednich technik budowy. Masywny szkielet złożony jest z poziomych rygli, słupów oraz elementów wspierających całość konstrukcji.